Klimat Tadżykistanu zmienia się w zależności od terenu; na obszarach nizinnych, w tym w Dolinie Fergany, panuje klimat kontynentalny z bardzo mroźnymi zimami, podczas gdy suche niziny południowo-zachodnie są znacznie cieplejsze. Góry mogą być bardzo zimne i narażone na ekstremalne temperatury przez cały rok.

Wszystkie obszary mają cztery różne pory roku. Wiosna trwa od marca do maja i jest łagodna, podobnie jak miesiące jesienne od września do listopada, ze średnią temperaturą na nizinach od 68 do 86°F.

Gorące i suche lato trwa od czerwca do sierpnia, a średnie temperatury wahają się od 74 ° F do 86 ° F, ale często przekraczają 104 ° F w miastach nizinnych. W przeciwieństwie do tego, góry Pamir cieszą się przyjemnymi letnimi temperaturami, średnio od 41°F do 50°F. Miesiące zimowe w grudniu, styczniu i lutym mogą być bardzo zimne, a miasta nizinne mają średnią temperaturę od 26°F do 30°F w styczniu. W górach Pamir na wschodzie średnia temperatura wynosi od -4°F do 5°F.

W Tadżykistanie występują roczne opady umiarkowane, przy czym najbardziej deszczowe są zima i wiosna. Lodowiec Fedchenko jest najbardziej mokrą częścią kraju, gdzie średnie roczne opady wynoszą 88 cali. Wschodnie góry Pamir są najbardziej suche, ze średnią roczną poniżej czterech cali.

Najlepszy czas na wizytę w Tadżykistanie
Najlepszy czas na wizytę w Tadżykistanie zależy od powodu wizyty. Łagodna wiosenna pogoda jest idealna do zwiedzania, ponieważ kraj ten jest szczególnie piękny ze względu na kwitnące kwiaty i tulipany. Jesień ma również przyjemną pogodę i to dobry czas na odwiedzenie tętniących życiem miasteczek i miasteczek, gdzie bazary wypełnione są świeżo zebranymi owocami i orzechami.

Letnie upały w miastach mogą być bardzo wyczerpujące, więc turyści często w tych miesiącach unikają nizin. Jednak lato to najlepszy czas na zwiedzanie gór, dlatego miłośnicy pieszych wędrówek często wolą wtedy przyjechać do Tadżykistanu.

Zima jest nastrojowa i może być ekscytującym czasem na zwiedzanie nizinnych miast, podczas gdy większość z nich unika gór w tym sezonie, ponieważ robi się bardzo zimno, a drogi są często zamknięte z powodu śniegu.