Jako stolica Tadżykistanu, Duszanbe łączy Pamiry i południowy region Kulob bezpośrednio drogą lądową z północnymi górami Fann, Khujand i Panjakent poprzez sieć wspólnych taksówek.

Z wyjątkiem kilku lotów z Rosji do Khujand, Duszanbe odbiera wszystkie loty międzynarodowe do Tadżykistanu.

W mieście najczęstszym sposobem poruszania się są różne rodzaje taksówek.

Lot
Duszanbe nie jest dobrze skomunikowane w porównaniu z innymi lotniskami Azji Środkowej. Miej to na uwadze, planując wycieczkę do wielu krajów: być może istnieje lepsze i tańsze połączenie z Taszkentu, Biszkeku lub innych.

Wewnętrznie loty do Khujand odlatują kilka razy w tygodniu. Lot do Khorog jest skomplikowany; najnowsze aktualizacje można znaleźć w artykule o lotach Duszanbe-Khorog.

Z Duszanbe do regionu Kulob jeżdżą bardzo stare, bardzo tanie autobusy. Odradzamy ich używanie: zajmie to wieki i będzie bardzo niewygodne.

Dzielone taksówki to główny sposób dotarcia do dowolnego miejsca drogą lądową. Samochody odjeżdżają, gdy są pełne, chyba że zapłacisz cenę za cały samochód, więc potencjalnie możesz długo czekać.

Ceny różnią się w zależności od pory roku w zależności od tego, ile osób wybiera się w jedną stronę. Czasy podróży są prawie zawsze dłuższe niż oczekiwano, a samochody często się psują. Przygotuj się na to.

Jeśli zdecydujesz się na transport publiczny, jeepy do Khorog odjeżdżają z parkingu między lotniskiem a torami kolejowymi znanymi jako stacja samochodowa Badakhshan (Gmaps). Zapytaj o „povorot aeroporta terminal Pamira”, Badakshanskaya avtostansiya, a jeśli to za trudne, powiedz „Khorog-Khorog-Khorog”. Przyjdź o 6 lub 7 rano, aby uzyskać najlepsze opcje, ale pamiętaj, że można również (choć trudniej) znaleźć kierowców jeżdżących na noc.

Wszyscy kierowcy wybierają dłuższą trasę południową przez Kulob, ponieważ droga jest lepsza. Spodziewaj się zapłacić 40 $ i jeździć przez 12-14 godzin w dobry dzień. Zdarzają się opóźnienia. Jadąc z Khorog, można zatrzymać się w Kulob, aby przerwać podróż, następnie autobusem do Duszanbe są kolejne 3 godziny.

Należy pamiętać, że hostele i pensjonaty, które obsługują turystów z plecakami i niezależnych podróżników, mają umowy z kierowcami. Mogą cię odebrać z hostelu. Wcześniej umówieni kierowcy wyjeżdżają szybciej i mogą być potwierdzeni Twoim zakwaterowaniem, a Ty nie musisz negocjować ceny.

Znalezienie przejazdu do półmetka, miasta Qalai-Khumb, jest trudniejsze. Zdecydowana większość kierowców pokonuje całą drogę za jednym razem, niezależnie od tego, jak długo to może potrwać.