anabolic steroids steroids side effects side effects of steroids liver king steroids what do steroids do legal steroids what are steroids steroids for sale topical steroids what are steroids used for

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże które nie są konieczne do rejonu Farkhor w obwodzie Chaltońskim, w Tadżykistanie.

Na pozostałym terytorium Tadżykistanu, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Ze względu na niestabilne warunki bezpieczeństwa w Afganistanie sytuacja na pograniczu tadżycko-afgańskim pozostaje napięta. W sierpniu 2018 r. w rejonie Farkhor, bezpośrednio na granicy, doszło do wymiany ognia pomiędzy talibami a siłami tadżyckimi w której zginęły dwie osoby.  W odpowiedzi tadżyckie siły powietrzne przeprowadziły atak na tereny w pobliżu granicy kraju.

W nocy z 4 na 5 lipca 2021 talibowie przejęli pełną kontrolę nad miejscowościami Hohon, Szikai, Nusaj, Mohimai, Szugnon i Sulton Ishkashim w prowincji Badachszan w Afganistanie. W wyniku starć z talibami 1037 żołnierzy afgańskich sił rządowych wycofując się przeszło granicę Tadżykistanu. W dniu 5 lipca w związku z zaostrzeniem się sytuacji na granicy, prezydent Emomali Rachmon zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na którym podjęto decyzję o mobilizacji 20 tysięcy żołnierzy rezerwy i skierowanie ich do dalszego wzmocnienia granicy TJ-AF.

Również niestabilna sytuacja graniczna panuje pomiędzy Kirgistanem a Tadżykistanem. 28 kwietnia 2021 rozpoczął się konflikt graniczny po tym, jak strona tadżycka zaczęła instalować kamery CCTV na słupie elektrycznym w pobliżu punktu dystrybucji wody Golovnaya. Po słownej potyczce strony rozpoczęły wzajemny ostrzał, który doprowadził do ofiar śmiertelnych i wielu rannych.

Ważne telefony:

Komitet ds. Sytuacji Nadzwyczajnych: + 992 37 2211313, + 992 37 2219119

MSW: +992 37 2279898, + 992 37 2271328

straż pożarna – 01

milicja – 02

pogotowie ratunkowe – 03

informacja – 09

Tadżykistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

źródło: https://www.gov.pl/web/uzbekistan/tadzykistan-idp