Tadżykistan jest w przeważającej mierze krajem muzułmańskim, więc wiele narodowych świąt i regionalnych festiwali w Tadżykistanie jest związanych z wydarzeniami w religijnym kalendarzu księżycowym. Większość Tadżyków bierze udział w obchodach końca świętego miesiąca Ramadanu. Uroczystościom zwykle towarzyszy muzyka i jedzenie, a społeczności zbierają się, by się radować. Festiwale regionalne, takie jak kolorowy wiosenny Festiwal Tulipanów (Sayri Guli Lola), są dobrym sposobem dla odwiedzających na lepszy wgląd w tradycje i kulturę tej fascynującej krainy.

Nowy Rok
Nowy Rok (1 stycznia) to święto państwowe w Tadżykistanie i jedno z największych świąt w roku. Jest obchodzony w sposób podobny do zachodniego Bożego Narodzenia, z ozdobionymi drzewami, rozdawaniem prezentów i rodzinnymi wizytami. W wielu miastach odbywać się będą również pokazy sztucznych ogni.

Navruz
Navrus to obchody perskiego Nowego Roku, które odbywają się przez trzy dni między 20 a 22 marca każdego roku podczas wiosennej równonocy. Wydarzenie to jest państwowym świętem państwowym i bardzo ważnym festiwalem. Uroczystości mają charakter wspólnotowy, całe miasta przygotowują specjalne potrawy, jedzone tylko z tej okazji, biorą udział w imprezach ulicznych, koncertach i paradach, a także odwiedzają przyjaciół i rodzinę.

Sayri Guli Lola
Sayru Guli Lola to regionalny festiwal organizowany na północy Tadżykistanu na cześć rodzimych tulipanów, które kwitną wiosną. Ten kolorowy, dwudniowy festiwal odbywa się w różnych miastach i obejmuje tradycyjne chóry, muzykę i tańce. Pierwszego dnia mieszkańcy wiążą tulipany wokół drzew, gdzie ludzie gromadzą się, aby śpiewać, tańczyć i składać życzenia. Naqshi Kalon to tradycyjna piosenka szczególna dla tego festiwalu, a wieczorne parady z pochodniami reprezentują zwycięstwo światła nad ciemnością. Kolejny dzień to samooczyszczanie się w rzekach i upamiętnianie zmarłych, ze specjalnymi nabożeństwami modlitewnymi odprawianymi na cmentarzach.

Dzień Zwycięstwa
Dzień Zwycięstwa to narodowe święto państwowe, które odbywa się 9 maja każdego roku. Święto obchodzone w Tadżykistanie od 1946 roku, upamiętniające klęskę Niemiec w czasie II wojny światowej przez Związek Radziecki, zazwyczaj charakteryzuje się fajerwerkami i paradą wojskową. Każde miasto ma swoje własne uroczystości, które często obejmują powitanie weteranów i podziękowanie za ich wojenne osiągnięcia. Stolica Duszanbe ma największą zorganizowaną imprezę, skupioną wokół Parku Zwycięstwa.

Id al-Fitr
Muzułmańskie wydarzenie Eid al-Fitr, lokalnie określane również jako Idi Kurbon lub Qurban Eid, odbywa się zgodnie z islamskim kalendarzem księżycowym, zwykle we wrześniu, aby uczcić koniec świętego miesiąca Ramadanu, jakim jest post. Uroczystości zwykle skupiają się na wspólnej modlitwie, ucztowaniu i rodzinnych wizytach. W tym dniu post jest dla muzułmanów zabroniony. Dzieci otrzymują słodycze wczesnym rankiem, a przeciętne gospodarstwo domowe jest odwiedzane przez ponad siedemdziesiąt osób dziennie. To także czas wdzięczności i dawania jałmużny.

Dzień Niepodległości
Tadżykistan świętuje niepodległość w 1991 roku od Związku Radzieckiego 9 września każdego roku. Każde miasto świętuje na swój sposób, zwykle podczas festiwalu, który obejmuje parady uliczne, koncerty i fajerwerki. Dzień Niepodległości to święto państwowe obchodzone w całym kraju.

Eid ul-Adha
Ta muzułmańska uroczystość ma miejsce 70 dni po Ramadanie, 10 dnia 12 miesiąca kalendarza islamskiego. Wydarzenie to, znane również jako Święto Ofiary, upamiętnia gotowość Proroka Abrahama do poświęcenia syna w poddaniu się woli Bożej. W ramach czterodniowej celebracji odbywają się specjalne nabożeństwa modlitewne oraz rodzinna uczta tuczonych owiec (w odniesieniu do baranka, który został złożony w ofierze w miejsce syna Abrahama, również z polecenia Bożego).