anabolic steroids steroids side effects side effects of steroids liver king steroids what do steroids do legal steroids what are steroids steroids for sale topical steroids what are steroids used for

Tadżykistan jest w przeważającej mierze krajem muzułmańskim, więc wiele narodowych świąt i regionalnych festiwali w Tadżykistanie jest związanych z wydarzeniami w religijnym kalendarzu księżycowym. Większość Tadżyków bierze udział w obchodach końca świętego miesiąca Ramadanu. Uroczystościom zwykle towarzyszy muzyka i jedzenie, a społeczności zbierają się, by się radować. Festiwale regionalne, takie jak kolorowy wiosenny Festiwal Tulipanów (Sayri Guli Lola), są dobrym sposobem dla odwiedzających na lepszy wgląd w tradycje i kulturę tej fascynującej krainy.

Nowy Rok
Nowy Rok (1 stycznia) to święto państwowe w Tadżykistanie i jedno z największych świąt w roku. Jest obchodzony w sposób podobny do zachodniego Bożego Narodzenia, z ozdobionymi drzewami, rozdawaniem prezentów i rodzinnymi wizytami. W wielu miastach odbywać się będą również pokazy sztucznych ogni.

Navruz
Navrus to obchody perskiego Nowego Roku, które odbywają się przez trzy dni między 20 a 22 marca każdego roku podczas wiosennej równonocy. Wydarzenie to jest państwowym świętem państwowym i bardzo ważnym festiwalem. Uroczystości mają charakter wspólnotowy, całe miasta przygotowują specjalne potrawy, jedzone tylko z tej okazji, biorą udział w imprezach ulicznych, koncertach i paradach, a także odwiedzają przyjaciół i rodzinę.

Sayri Guli Lola
Sayru Guli Lola to regionalny festiwal organizowany na północy Tadżykistanu na cześć rodzimych tulipanów, które kwitną wiosną. Ten kolorowy, dwudniowy festiwal odbywa się w różnych miastach i obejmuje tradycyjne chóry, muzykę i tańce. Pierwszego dnia mieszkańcy wiążą tulipany wokół drzew, gdzie ludzie gromadzą się, aby śpiewać, tańczyć i składać życzenia. Naqshi Kalon to tradycyjna piosenka szczególna dla tego festiwalu, a wieczorne parady z pochodniami reprezentują zwycięstwo światła nad ciemnością. Kolejny dzień to samooczyszczanie się w rzekach i upamiętnianie zmarłych, ze specjalnymi nabożeństwami modlitewnymi odprawianymi na cmentarzach.

Dzień Zwycięstwa
Dzień Zwycięstwa to narodowe święto państwowe, które odbywa się 9 maja każdego roku. Święto obchodzone w Tadżykistanie od 1946 roku, upamiętniające klęskę Niemiec w czasie II wojny światowej przez Związek Radziecki, zazwyczaj charakteryzuje się fajerwerkami i paradą wojskową. Każde miasto ma swoje własne uroczystości, które często obejmują powitanie weteranów i podziękowanie za ich wojenne osiągnięcia. Stolica Duszanbe ma największą zorganizowaną imprezę, skupioną wokół Parku Zwycięstwa.

Id al-Fitr
Muzułmańskie wydarzenie Eid al-Fitr, lokalnie określane również jako Idi Kurbon lub Qurban Eid, odbywa się zgodnie z islamskim kalendarzem księżycowym, zwykle we wrześniu, aby uczcić koniec świętego miesiąca Ramadanu, jakim jest post. Uroczystości zwykle skupiają się na wspólnej modlitwie, ucztowaniu i rodzinnych wizytach. W tym dniu post jest dla muzułmanów zabroniony. Dzieci otrzymują słodycze wczesnym rankiem, a przeciętne gospodarstwo domowe jest odwiedzane przez ponad siedemdziesiąt osób dziennie. To także czas wdzięczności i dawania jałmużny.

Dzień Niepodległości
Tadżykistan świętuje niepodległość w 1991 roku od Związku Radzieckiego 9 września każdego roku. Każde miasto świętuje na swój sposób, zwykle podczas festiwalu, który obejmuje parady uliczne, koncerty i fajerwerki. Dzień Niepodległości to święto państwowe obchodzone w całym kraju.

Eid ul-Adha
Ta muzułmańska uroczystość ma miejsce 70 dni po Ramadanie, 10 dnia 12 miesiąca kalendarza islamskiego. Wydarzenie to, znane również jako Święto Ofiary, upamiętnia gotowość Proroka Abrahama do poświęcenia syna w poddaniu się woli Bożej. W ramach czterodniowej celebracji odbywają się specjalne nabożeństwa modlitewne oraz rodzinna uczta tuczonych owiec (w odniesieniu do baranka, który został złożony w ofierze w miejsce syna Abrahama, również z polecenia Bożego).