Tadżykistan to mały kraj popularny wśród podróżników przygodowych. Znana jest z niesamowitej panoramy, pięknych gór, tętniącej życiem i wyjątkowej metropolii oraz malowniczych jezior. Ten środkowoazjatycki kraj nie ma linii brzegowej, ale natura obdarzyła go górskim pięknem.

Iskanderkul
Jezioro Iskanderkul to doskonałe miejsce do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, biwakowanie i pływanie. Jest wciśnięty pomiędzy piękne góry Fann i jest jednym z największych jezior polodowcowych w północno-zachodnim Tadżykistanie.

Jezioro jest piękne, z wyjątkową atmosferą, która z pewnością Cię oczaruje. Krystalicznie czyste turkusowe wody, które kontrastują z czerwonymi skałami gór, tworzą wyjątkową atmosferę.

Spędź noc w jednym z pobliskich pensjonatów po odpoczynku nad brzegiem jeziora w ciągu dnia. Gdy niebo ciemnieje po zachodzie słońca, wokół jeziora zaznasz surrealistycznego spokoju.

Jeśli chcesz zwiedzać jezioro łodzią, udaj się do Turbazy. To stary kurort nad brzegiem jeziora, w którym można wypożyczyć łódkę.

Khujand
Historyczne miasto Khujand zostało założone w VII-VI wieku p.n.e. Później Aleksander Wielki zdobył, przebudował i ufortyfikował miasto. Dziś Khujand jest centrum rozwoju przemysłowego, naukowego i kulturalnego Tadżykistanu.

Wizyta w twierdzy Khujand i muzeum historii regionalnej to obowiązkowe punkty dla zwiedzających, którzy chcą poznać historię regionu. Jeśli masz ochotę na występy muzyczne, udaj się do Tadżykistanu Teatru Muzycznego i Dramatycznego.

Nie można zbliżyć się do ostatecznego doświadczenia tadżyckiego bez wizyty w historycznym Panjshanbe Bozor. Spaceruj po tętniącym życiem i tętniącym życiem rynku, spotykając się z lokalnymi sprzedawcami i kupując prezenty dla rodziny i przyjaciół w domu.

Park Somoni to kolejny punkt orientacyjny w Khujand, którego nie można przegapić. Po zachodzie słońca do pięknego parku gromadzą się rodziny i pary. Ciesz się spokojną atmosferą lub spaceruj po posągach i fontannach.

Duszanbe
Duszanbe jest stolicą Tadżykistanu. Schludne aleje wyłożone pięknymi pastelowymi frontonami kłócą się z brutalną wojną domową, która zrujnowała ulice miasta w latach 90-tych. Przejdź się bocznymi uliczkami, a dowiesz się, jak zmienia się Duszanbe.

Spróbuj świeżych produktów, takich jak warzywa, świeże owoce i suszone owoce, na tętniących życiem rynkach, takich jak Mehrgon Bazar. Po południu skosztuj pysznych lokalnych, domowych potraw na straganach z jedzeniem. Nie przegap słynnego Qurutob, narodowej potrawy Tadżykistanu.

Jeśli masz ochotę uciec z tętniącego życiem miasta i na chwilę spokojniej, udaj się do twierdzy Hissar – pałacu starożytnego emiratu Buchara. Znajduje się na obrzeżach Duszanbe. Ciesz się spokojną i spokojną atmosferą podczas zwiedzania twierdzy.

Wizyta w Pomniku pisarzy tadżyckich (Mur Wielkich Pisarzy Tadżyckich) pozwoli zapoznać się z historią literatury tadżyckiej. Zawiera posągi słynnych powieściopisarzy, poetów, dramaturgów i innych pisarzy Tadżykistanu.

Droga Pamirska
Pamir Highway łączy Tadżykistan z sąsiednim Afganistanem, Uzbekistanem i Kirgistanem. Nie ma lepszego sposobu na zobaczenie szeregu zapierających dech w piersiach dolin, spektakularnych widoków na góry i urwistych klifów niż bycie za kółkiem na Pamir Highway.

Ta autostrada, znana również jako M41, jest jedną z najwyższych na świecie, ze szczytem na przełęczy Ak-Baital, która znajduje się 4655 metrów nad poziomem morza. Dziwaczne atrakcje przydrożne, dzikie krajobrazy i ośnieżone grzbiety z pewnością sprawią, że Twoja podróż będzie niezapomnianym przeżyciem.

Po drodze uważaj na stada jaków. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz mieć szansę dostrzec nieuchwytną owcę Marco Polo w wyższych partiach okolicznych gór.

Jezioro Karakul
Żywe niebo, woda gazowana, chłodna bryza i odgłosy gęsi! Witamy w Karakulu. Położone w Tadżyckim Pamirskim Parku Narodowym (również wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) jezioro Karakul jest główną atrakcją wioski Karakul. Spaceruj, a docenisz wyjątkową atmosferę i spustoszenie jeziora i wioski.

Błyszcząca błękitna woda jeziora jest hipnotyzująca, podobnie jak odbicia pięknych krajobrazów i ośnieżonych szczytów w wodzie. Zafascynuj się, patrząc na Szczyty Lenina i Awicenny, które wznoszą się z całą swoją wspaniałością wśród ciemnoniebieskiego nieba.

Spędź noc w Karakul, aby podziwiać niezwykłe widoki na Drogę Mleczną i rano obserwować wyjątkowe gatunki ptaków w jeziorze i wokół niego. Wędrówki po tym obszarze zapewnią Ci niesamowite widoki na jezioro, wioskę i góry. Ponadto podczas wędrówek zobaczysz piękne ptaki.

Góry Pamirskie
Zafunduj sobie smak ekstremalnej przygody w górach Pamiru, które często nazywane są dachem świata. Lodowce, jeziora, alpejskie pustynie, rzeki, doliny oraz zielone i chropowate góry kryją skarb wystarczający do zaspokojenia pragnienia wędrówki.

Ta przygoda jest dla twardzieli, ponieważ środowisko jest surowe z niewielkimi udogodnieniami, a klimat może być surowy. Podczas szaleństwa przygód zobaczysz wiele wysokich gór, w tym szczyt Ismoil Somoni i szczyt Korzhenevskaya.

Jeśli nie słyszałeś o lodowcu Fedchenko, jest to największy lodowiec Pamiru i najdłuższy poza Arktyką i Antarktydą. Znajduje się w górach Pamir.

Ta wycieczka przemierzy Cię przez strome wąwozy rzeczne, nierówne tereny oraz piękne wioski i miasteczka. Miejscowi ludzie są przyjaźni i pomocni, a czasami nie ma innej opcji niż pobyt w lokalnych domach. Kilka hoteli i sklepów można znaleźć w Rushan, który jest głównym ośrodkiem handlowym w górach.

Dolina Jiseva
Urocza górska wioska Jisev to idealny wypoczynek w Tadżykistanie. Spaceruj po wiosce lub wybierz się na krótkie wędrówki wzdłuż pełnych jezior. Surowe góry i kropkowane lasy tworzą wyjątkową atmosferę.

W wiosce jest kilka domów, które są ułożone razem w grupie po 2-3 domy. Pojazdy nie jadą do Jisev. Po przekroczeniu rzeki będziesz musiał iść przez dwie godziny, aby dotrzeć do doliny Jisev. Nie oczekuj, że po przejściu przez rzekę będziesz mieć połączenia telefoniczne lub internetowe.

Dobrą wiadomością jest to, że będziesz miał okazję spędzić noc w tradycyjnym domu Pamiri i cieszyć się lokalną kulturą i tradycjami.

Dolina Wachańska
Duża część Doliny Wachańskiej znajduje się w północnym regionie Afganistanu, ale pewna jej część rozciąga się na Tadżykistan. Tadżykistanska Dolina Wachańska, będąca areną kolonialnej rywalizacji między carską Rosją a Wielką Brytanią podczas Wielkiej Gry (1830-1895), jest teraz regionem pokojowym.

Zobacz ruiny XII-wiecznej twierdzy Yamchun, która mówi wiele o historii Wachanu. Wiele innych fortec na szczytach wzgórz oferuje niezwykłe widoki na okolicę.

Tutejsi ludzie są gościnni, a krajobraz jest fantastyczny. Ciesz się widokiem pięknych wiosek po drugiej stronie rzeki po stronie Afganistanu i rób zdjęcia gór Hindukusz.

Inne atrakcje w dolinie to stare ruiny, gorące źródło oraz malownicze wioski Dasht i Langar.

Murgab
Przytulone u podnóża gór Murghab jest słabo rozwiniętym miastem, które słynie ze wspaniałego pasma górskiego. Lodowiec przylegający do miasta tworzy imponujące tło. Jeśli kochasz góry, Murghab jest obowiązkową wizytą.

W Murghabie jest też bazar, na którym można kupić niedrogie chińskie towary, rękodzieło i jedzenie. Jeśli interesujesz się archeologią i historią, udaj się do starożytnego grobowca w Kana-Kurgan.

Wyjedź z miasta i wybierz się na piesze wędrówki lub jedź w terenie u podnóża gór. Inne ciekawe zajęcia to trekking jakami i oglądanie owiec Marco Polo.

Khorog
Khorog to małe miasteczko, w którym znajdują się restauracje, targi i hotele. Udaj się do słynnego Ogrodu Botanicznego lub Central Parku, gdzie możesz zaprzyjaźnić się z mieszkańcami.

Aby poznać historię okolicy, udaj się do Muzeum Regionalnego. Jeśli odwiedzasz miasto zimą, nie przegap kąpieli w ciepłym basenie w Garm Chashma.

Inne ciekawe miejsca do zobaczenia to Park Miejski Khorog i Muzeum Khorog. Park miejski to doskonałe miejsce na relaks i rozkoszowanie się wieczorną bryzą. Posiada restaurację i otwarty teatr.