Konsulat afgański we wschodnim Tadżykistanie, mieście Khorog, przeszedł pod kontrolę reżimu talibów.

Pracownicy głównej ambasady w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe, wciąż rozważają różne opcje.Przedstawiciel ambasady w Duszanbe, który 27 marca rozmawiał z Eurasianet pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że konsulat Khorog wydaje paszporty afgańskie, a personel od dwóch miesięcy otrzymuje pensje od talibów. Formalnie konsulat jest częścią samej ambasady, ale nieformalnie nie jest pod jej kontrolą i jest bezpośrednio powiązany z talibami. – powiedziało źródło.

Ambasada w Duszanbe do tej pory odmówiła uznania rządu talibów i zamiast tego przyrzekła wierność byłemu pierwszemu wiceprezydentowi Afganistanu Amrullahowi Salehowi. Mieszkańcy Khorog powiedzieli, że pomieszczenia konsulatu zostały zniszczone przez lawinę w lutym, ale personel nadal pracuje. Kierowane przez talibów Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w weekendowym oświadczeniu, że jeden z jego wysokich rangą przedstawicieli odwiedził miasto, aby sprawdzić działania misji i przeprowadzić inspekcję prac naprawczych.

Wizyta ta wskazuje, że przejęcie konsulatu ma pewne błogosławieństwo ze strony rządu tadżyckiego, który od czasu obalenia rządu prezydenta Aszrafa Ghaniego w 2021 roku powiedział, że nie jest pewien, czy delegacja talibów spotkała się z jakimikolwiek tadżyckimi urzędnikami. Pomimo tego, że nikt jeszcze nie uznał rządu talibów, 16 krajów już zezwoliło przedstawicielom talibów na pracę w ambasadach.

Talibowie są uznawani przez Tadżykistan za organizację terrorystyczną na mocy orzeczenia Sądu Najwyższego wydanego w marcu 2006 roku. Pomimo oziębłości stosunków Afganistan i Tadżykistan nadal prowadzą wymianę handlową. Oficjalne dane pokazują, że obroty handlowe w ubiegłym roku sięgnęły 111 mln dolarów amerykańskich – z czego prawie całość to tadżycki eksport do Afganistanu – czyli o około jedną trzecią więcej niż w 2021 roku. Głównymi pozycjami eksportowymi są cement i energia elektryczna.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *