Gdy rząd talibów zakazuje kobietom uczęszczania na uniwersytety w Afganistanie, wznawia się projekt finansowany przez UE, aby dziesiątki afgańskich dziewcząt mogły studiować w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Organizatorzy poinformowali, że ponad 100 afgańskich dziewcząt, które otrzymały pięcioletnie stypendia, jest już w krajach goszczących, aby rozpocząć studia.

Projekt mający na celu wzmocnienie pozycji afgańskich kobiet został początkowo uruchomiony w 2019 r., kiedy w Kabulu nadal rządził wspierany przez Zachód rząd.

Inicjatywa ma na celu zapewnienie afgańskim kobietom możliwości studiowania za granicą i lepszych możliwości kariery zawodowej po powrocie do domu jako wykwalifikowani profesjonaliści.

W pierwszej fazie projektu przyznano pełne stypendia dla 50 dziewcząt na studia w Kazachstanie i Uzbekistanie do 2025 roku.

Uczestnicy drugiej fazy programu zostali wybrani na kilka miesięcy przed powrotem twardogłowych talibów do władzy w Kabulu w sierpniu 2021 r., co pogrążyło przyszłość zarówno projektu, jak i studentów.

Od tego czasu rząd kierowany przez talibów zakazał dziewczętom edukacji po ukończeniu szkoły podstawowej i zabronił kobietom studiowania na uniwersytetach. Kobiety zostały również wykluczone z wielu miejsc pracy i zakazano im pracy w organizacjach pozarządowych.

Pomimo stanowiska talibów w sprawie edukacji i pracy kobiet, organizatorom projektu udało się sprowadzić do Azji Środkowej 105 uczestniczek drugiego etapu.

Źródła podały RFE/RL, że ministerstwo spraw zagranicznych Kazachstanu odegrało kluczową rolę w „negocjacjach ze wszystkimi stronami” w sprawie zorganizowania wyjazdu kobiet z Afganistanu.

Biuro Funduszu Rozwoju ONZ (UNDP) w Kazachstanie, które prowadzi projekt, poinformowało RFE/RL 27 stycznia, że kazachskie uniwersytety przyjmą 50 studentów. Trzydziestu innych będzie studiować w Uzbekistanie, a 25 w Kirgistanie.

Oczekuje się, że kobiety ukończą studia w 2027 roku.

UE przeznaczyła około 5,5 miliona dolarów na pierwszy i drugi etap projektu akademickiego. Nie wiadomo jeszcze, czy program będzie kontynuowany dalej.

Zapytany o przyszłość projektu w kontekście obecnej sytuacji w Afganistanie UNDP w Kazachstanie powiedział: „Kluczowe decyzje, w tym ewentualna rozbudowa, są przedmiotem ścisłych konsultacji z darczyńcą”.

Główny rzecznik rządu kierowanego przez talibów Zabihullah Mujahid, z którym 26 stycznia skontaktował się RFE/RL, powiedział, że nie wie o osiągnięciu jakiegokolwiek porozumienia między urzędnikami w Kabulu a krajami przyjmującymi lub innymi stronami zaangażowanymi w projekt.

Mudżahid powiedział, że odpowie po omówieniu tej kwestii z afgańskimi urzędnikami ds. edukacji i innymi odpowiednimi władzami, ale nie zrobił tego do czasu publikacji tego artykułu.

Władze w Kazachstanie i innych krajach przyjmujących Azji Środkowej nie powiedziały, czy zaoferują azyl lub inne formy pobytu, jeśli afgańscy studenci będą tego potrzebować po ukończeniu studiów.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *