anabolic steroids steroids side effects side effects of steroids liver king steroids what do steroids do legal steroids what are steroids steroids for sale topical steroids what are steroids used for

Gdy rząd talibów zakazuje kobietom uczęszczania na uniwersytety w Afganistanie, wznawia się projekt finansowany przez UE, aby dziesiątki afgańskich dziewcząt mogły studiować w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Organizatorzy poinformowali, że ponad 100 afgańskich dziewcząt, które otrzymały pięcioletnie stypendia, jest już w krajach goszczących, aby rozpocząć studia.

Projekt mający na celu wzmocnienie pozycji afgańskich kobiet został początkowo uruchomiony w 2019 r., kiedy w Kabulu nadal rządził wspierany przez Zachód rząd.

Inicjatywa ma na celu zapewnienie afgańskim kobietom możliwości studiowania za granicą i lepszych możliwości kariery zawodowej po powrocie do domu jako wykwalifikowani profesjonaliści.

W pierwszej fazie projektu przyznano pełne stypendia dla 50 dziewcząt na studia w Kazachstanie i Uzbekistanie do 2025 roku.

Uczestnicy drugiej fazy programu zostali wybrani na kilka miesięcy przed powrotem twardogłowych talibów do władzy w Kabulu w sierpniu 2021 r., co pogrążyło przyszłość zarówno projektu, jak i studentów.

Od tego czasu rząd kierowany przez talibów zakazał dziewczętom edukacji po ukończeniu szkoły podstawowej i zabronił kobietom studiowania na uniwersytetach. Kobiety zostały również wykluczone z wielu miejsc pracy i zakazano im pracy w organizacjach pozarządowych.

Pomimo stanowiska talibów w sprawie edukacji i pracy kobiet, organizatorom projektu udało się sprowadzić do Azji Środkowej 105 uczestniczek drugiego etapu.

Źródła podały RFE/RL, że ministerstwo spraw zagranicznych Kazachstanu odegrało kluczową rolę w „negocjacjach ze wszystkimi stronami” w sprawie zorganizowania wyjazdu kobiet z Afganistanu.

Biuro Funduszu Rozwoju ONZ (UNDP) w Kazachstanie, które prowadzi projekt, poinformowało RFE/RL 27 stycznia, że kazachskie uniwersytety przyjmą 50 studentów. Trzydziestu innych będzie studiować w Uzbekistanie, a 25 w Kirgistanie.

Oczekuje się, że kobiety ukończą studia w 2027 roku.

UE przeznaczyła około 5,5 miliona dolarów na pierwszy i drugi etap projektu akademickiego. Nie wiadomo jeszcze, czy program będzie kontynuowany dalej.

Zapytany o przyszłość projektu w kontekście obecnej sytuacji w Afganistanie UNDP w Kazachstanie powiedział: „Kluczowe decyzje, w tym ewentualna rozbudowa, są przedmiotem ścisłych konsultacji z darczyńcą”.

Główny rzecznik rządu kierowanego przez talibów Zabihullah Mujahid, z którym 26 stycznia skontaktował się RFE/RL, powiedział, że nie wie o osiągnięciu jakiegokolwiek porozumienia między urzędnikami w Kabulu a krajami przyjmującymi lub innymi stronami zaangażowanymi w projekt.

Mudżahid powiedział, że odpowie po omówieniu tej kwestii z afgańskimi urzędnikami ds. edukacji i innymi odpowiednimi władzami, ale nie zrobił tego do czasu publikacji tego artykułu.

Władze w Kazachstanie i innych krajach przyjmujących Azji Środkowej nie powiedziały, czy zaoferują azyl lub inne formy pobytu, jeśli afgańscy studenci będą tego potrzebować po ukończeniu studiów.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *