Mieszkańcy Rosji wysyłali pieniądze na konta w Azji Środkowej i na Kaukazie w największym tempie od ponad dekady, ponieważ setki tysięcy ludzi uciekło z kraju po inwazji na Ukrainę, podała agencja informacyjna RBC.

Mieszkańcy Rosji w ubiegłym roku przekazali Gruzji 2 miliardy dolarów, najwięcej od 2012 roku, i ponad 2,5 miliarda dolarów do Kirgistanu, najwięcej od 2005 roku, podał RBC. Do Armenii przekazano ponad 3 miliardy dolarów.

Uzbekistan otrzymał 14,5 miliarda dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż w 2021 roku, podczas gdy Kazachstan otrzymał 775 milionów dolarów.

Rosjanie uciekli ze swojego kraju w pierwszej fali po tym, jak prezydent Władimir Putin nakazał inwazję na Ukrainę w lutym, wywołując zachodnie sankcje finansowe i handlowe, które utrudniły wielu obywatelom pracę i przeprowadzanie transakcji.

Rosjanie masowo przesiedlali się do Gruzji i Armenii na Kaukazie, a także do Azji Środkowej, gdzie mieli dostęp do kont bankowych w dolarach i zachodniej technologii.

Setki tysięcy Rosjan uciekło do tych krajów po tym, jak Putin ogłosił we wrześniu mobilizację do 300 000 ludzi na wojnę na Ukrainie.

Liczba Rosjan podróżujących na Kaukaz i do Azji Środkowej osiągnęła w zeszłym roku najwyższy poziom od pięciu lat, podał RBC.

Migranci mogli również przyczynić się do skoku transferów pieniężnych w 2022 r.

Miliony migrantów z Azji Środkowej i Kaukazu pracują w Rosji i regularnie przesyłają pieniądze swoim rodzinom w kraju.

Rosyjska inwazja na Ukrainę i następujące po niej zachodnie sankcje gospodarcze wywołały recesję w Rosji. W rezultacie wielu migrantów straciło pracę, zmuszając ich do powrotu do domu i repatriacji pieniędzy.

Więcej migrantów może stracić pracę w 2023 r., ponieważ rosyjska gospodarka kurczy się drugi rok z rzędu pod ciężarem wojny.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *