anabolic steroids steroids side effects side effects of steroids liver king steroids what do steroids do legal steroids what are steroids steroids for sale topical steroids what are steroids used for

Ostatni sezon poborów wojskowych w Tadżykistanie jest uwikłany w kontrowersje wokół twierdzeń, że lokalne władze odcięły elektryczność i zamknęły meczety, aby zmusić rodziny do nakłonienia ich synów do zaciągnięcia się do wojska.

Jednak pomimo ekstremalnych środków władzom nie udało się osiągnąć limitu werbunku i przedłużyły pobór do połowy grudnia, poinformowały źródła Tadżyckiej Służby RFE/RL.

Ministerstwo Obrony tego kraju w Azji Środkowej oficjalnie ogłosiło, że dwumiesięczne jesienne powołanie zakończyło się pomyślnie 1 grudnia.

Jednak dwa odrębne źródła zaangażowane w proces werbunku w stolicy, Duszanbe i południowej prowincji Khatlon twierdzą, że co najmniej 15 miast i dystryktów nie zrekrutowało wymaganej liczby poborowych, co skłoniło władze do przedłużenia wezwania o dwa tygodnie, do 15 grudnia. Urzędnicy przemawiali pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmów z mediami.

Służba wojskowa jest obowiązkowa w Tadżykistanie dla mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat, z pewnymi wyjątkami. Nie jest to obowiązkowe dla kobiet, chociaż mogą one zgłosić się na ochotnika do wojska.

Wielu młodych mężczyzn stara się uniknąć poboru do wojska. Jednym z powodów jest to, że podobnie jak w wielu krajach byłego Związku Radzieckiego armia tadżycka znana jest z brutalnego naciągania nowych rekrutów.

Potencjalni rekruci obawiają się również, że zostaną wysłani do stref konfliktu. W powtarzających się starciach wzdłuż granicy tadżycko-kirgiskiej w ostatnich latach zginęło lub zostało rannych kilku żołnierzy.

Aby uniknąć wojska, wielu mężczyzn w wieku poborowym przenosi się do Rosji podczas poboru dwa razy do roku wiosną i jesienią. Niektórzy przekupują lekarzy i urzędników rekrutacyjnych, aby uzyskać zwolnienie z powodów medycznych.

Istnieją również przytłaczające twierdzenia, że bogaci i potężni wykorzystują swoje wpływy, aby wyciągnąć swoich synów ze służby wojskowej – co prowadzi do przekonania, że pobór do wojska jest tylko dla biednych.

Brak werbunku – brak prądu

Niedobór kwalifikujących się – lub dostępnych – mężczyzn w niektórych obszarach zmusił władze do uciekania się do ekstremalnych środków w celu wypełnienia obowiązkowych kwot werbunku.

W wiosce Dilbari w prowincji Khatlon władze odcięły w październiku elektryczność i zapieczętowały dwa z trzech meczetów w wiosce w ramach nacisku na ludzi, by zapisali ich synów do wojska, twierdziło kilku mieszkańców.

Wiejska osada jest domem dla około 300 gospodarstw domowych, a większość mężczyzn w wieku poborowym wyjechała do Rosji, aby pracować jako pracownicy migrujący.

„Powiedzieli nam, że nie dostaniecie elektryczności, dopóki nie wrócicie synów z [Rosji] i nie zarejestrujecie ich do służby wojskowej” – powiedział mieszkaniec wioski, który zastrzegł sobie anonimowość.

Lokalni urzędnicy, z którymi skontaktował się RFE/RL, odrzucili roszczenie. Ale powiedzieli, że wioska Dilbari ma najmniejszą liczbę żołnierzy w regionie.

Ponadto niektórzy dyrektorzy szkół twierdzą, że lokalni urzędnicy wywierają na nich presję, aby wypełnili poborowe kwoty.

Dyrektorka północnego miasta Khujand powiedziała, że sporządziła listę wszystkich nauczycieli, sprzątaczy, bibliotekarzy i innych pracowników jej szkoły, którzy mają synów w wieku poborowym.

„Bardzo trudno jest prosić kogoś o wysłanie syna do wojska. Oferuję im zachęty – na przykład dodatkowe zajęcia dla nauczycieli, aby mogli więcej zarabiać. Ale nie mam wielu opcji, nie mam siły ani zasobów, aby zapewnić im dobre korzyści” – powiedziała RFE/RL 13 grudnia pod warunkiem zachowania anonimowości.

W północnym mieście Istaravshan rodzina skarżyła się, że ich niepełnosprawny syn został zatrzymany przez rekruterów wojskowych i wcielony do wojska.

23-letni Mehrovar Usmonov cierpi na kilka schorzeń, w tym słaby wzrok od dziecka. Jak twierdzi jego matka, Mahbuba Rahmatowa, do tej pory był zwolniony ze służby wojskowej.

Usmonow został złapany na ulicach podczas wizyty w mieście Konibodom pod koniec listopada i wysłany do jednostki wojskowej do Duszanbe, powiedziała jego matka.

W odpowiedzi na skargi rodziny władze oświadczyły, że badają sprawę Usmonova i zwolnią go z wojska, jeśli roszczenia zostaną potwierdzone przez ekspertów medycznych.

Aresztowania młodych mężczyzn na ulicach stały się rutynową procedurą podczas sezonu poboru do wojska w Tadżykistanie. Mieszkaniec Duszanbe, Bahodur Mirzoev, mówi, że jego 14-letni syn, Kiyan, został na krótko zatrzymany przez oficerów rekrutacyjnych w październiku.

Nastolatek został wciągnięty do samochodu z przyciemnionymi szybami w drodze do sklepu spożywczego.

„Powiedział, że jeden z funkcjonariuszy uderzył go w plecy, gdy próbowali wepchnąć go do samochodu. Zostawił siniaka na kilka dni” – powiedział Mirzojew. Kiyan został zwolniony po tym, jak funkcjonariusze zdali sobie sprawę, że jest nieletni i przeprosili za swój błąd.

„Naszym obowiązkiem jest służyć”

Jeden z emerytowanych wojskowych oficerów rekrutacyjnych w północnej prowincji Sughd powiedział RFE/RL, że obwinia młodych mężczyzn za „próbę uniknięcia służenia własnemu krajowi za wszelką cenę”.

„Nasi młodzieńcy ukrywają się w Rosji; opuszczają Tadżykistan od marca do grudnia, aby uniknąć poboru. Do domu wracają dopiero na zimę i trwa to do ukończenia przez nich 27. roku życia lub urodzenia się dwójki dzieci w ich rodzinie” – powiedział 13 grudnia były oficer. Mężczyźni, którzy mają dwoje dzieci, są zwolnieni ze służby w wojsku.

„Służba w wojsku to nasz obowiązek. Służba wojskowa jest obowiązkowa – dodał. „Kto będzie bronił naszego kraju, jeśli wszyscy będą próbowali uniknąć [poboru]?”

Unikanie służby wojskowej jest w Tadżykistanie przestępstwem, za które grozi do pięciu lat więzienia.

Władze tadżyckie twierdzą, że poprawiły sytuację w armii, eliminując notoryczne nadużycia, modernizując koszary wojskowe i dostarczając pożywną żywność – kwestie, które od dawna są głównym źródłem skarg żołnierzy i ich rodzin.

Ale wielu Tadżyków twierdzi, że trzeba zrobić o wiele więcej, aby służba wojskowa była pożądana. Niektórzy sugerowali zachęty, takie jak dawanie tym, którzy służyli w wojsku, pierwszeństwa w otrzymywaniu państwowych posad, ułatwianie im zapisywania się na uniwersytety i subsydiowanie czesnego w college’u.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *