Znany aktywista i były dowódca znaleźli się wśród pięciu oskarżonych skazanych na dożywocie przez tadżycki Sąd Najwyższy 23 listopada w związku z represjami władz po zamieszkach w Gorno-Badakhshan Autonomous Region (GBAO).

Władze nie podały szczegółów procesów ani wyroków dożywocia dla aktywisty Munavvara Shanbieva, byłego dowódcy Taliba Ayyombekova i trzech innych osób.

Ośmiu innych oskarżonych otrzymało wyroki od 10 do 30 lat więzienia.

Krewni niektórych skazanych poinformowali, że proces odbył się za zamkniętymi drzwiami i niewiele wiadomo na temat postępowania.

Tadżyccy urzędnicy rozprawiają się z aktywistami w GBAO, odkąd masowe protesty w niestabilnym regionie w maju zostały brutalnie rozproszone przez policję i siły bezpieczeństwa.

Tadżyckie władze poinformowały, że w starciach między demonstrantami a policją zginęło 10 osób, a 27 zostało rannych.

Jednak mieszkańcy dystryktu Rushon w odległym regionie powiedzieli RFE/RL, że w miejscach starć znaleziono 21 ciał.

Głębokie napięcia między rządem a mieszkańcami niespokojnego regionu narastają od czasu wybuchu pięcioletniej wojny domowej krótko po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Mimo to protesty są rzadkością w ściśle kontrolowanym 9,5-milionowym kraju, w którym prezydent Emomali Rahmon rządzi żelazną ręką od prawie trzech dekad.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *