Międzynarodowa Federacja Sambo podała, że 11 listopada w stolicy Kirgistanu rozpoczęły się mistrzostwa świata w sambo, które potrwają do 13 listopada.

Z krajów byłego Związku Radzieckiego w mistrzostwach świata w sambo w Biszkeku wezmą udział zapaśnicy z Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu, Łotwy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Decyzją komitetu wykonawczego FIAS zawodnicy z Białorusi, Rosji, a także Francji wezmą udział pod banderą Międzynarodowej Federacji Sambo. Również po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w sambo weźmie udział drużyna uchodźców.

W głównych zawodach tego sezonu, które po raz pierwszy odbędą się w stolicy Kirgistanu, wezmą udział sportowcy z ponad 50 krajów. Odbędą się w trzech kategoriach, dwóch męskich i jedną żeńską.

Tadżyccy sportowcy nie wezmą jednak udziału w mistrzostwach świata w sambo w Biszkeku. Jak powiedzieli Radiu Ozodi w Federacji Sambo w Tadżykistanie, powodem, dla którego tadżyccy sportowcy nie pojechali do Biszkeku, są związane z konfliktami granicznymi między dwoma krajami. W związku z tym Komitet ds. Pracy z Młodzieżą i Sportem Tadżykistanu zalecił tamtejszej Federacji Sambo powstrzymanie się od podróży do Biszkeku ze względu na bezpieczeństwo sportowców.

W dniach 14-17 września doszło do konfliktu na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu. Władze tadżyckie podają, że w konflikcie zginęło 41 cywilów, a 204 zostało rannych. Wykorzystując swoje źródła, krewnych, sieci społecznościowe i władze lokalne, Radio Ozodi zebrało nazwiska 84 cywilów i członków sił bezpieczeństwa, którzy zginęli w konflikcie. Władze kirgiskie poinformowały o śmierci 63 osób i kilkudziesięciu rannych.

Nawiasem mówiąc, reprezentacja Tadżykistanu regularnie bierze udział w mistrzostwach świata w sambo i osiąga wielkie sukcesy. Trzej tadżyccy zapaśnicy – Behruzi Khojazoda, Khushkadam Khusravov i Akmaliddin Karimov – zdobyli tytuł mistrza świata w sambo sportowym podczas niepodległości Tadżykistanu, a dwóch innych – Sairiddin Ikromov i Eraj Rahimov – w sambo bojowym.

Słynny tadżycki zapaśnik Akmaliddin Karimov, który w zeszłym roku zdobył złoty medal w kategorii sambo do 58 kilogramów na Mistrzostwach Świata w Taszkiencie w Uzbekistanie, powiedział Radiu Ozodi: drugi raz.”, aby zdobyć złoty medal. Do tej pory nikt z Tadżykistanu nie został dwukrotnie mistrzem świata w tym sporcie. Niestety nie możemy pojechać do Biszkeku. W tej chwili mam nadzieję na mistrzostwa świata w sambo w 2023 roku.”

Na mistrzostwach świata w sambo w Biszkeku sportowcy będą rywalizować o 21 zestawów medali (7 ciężarów dla mężczyzn i 7 ciężarów dla kobiet w sambo sportowym oraz 7 ciężarów dla mężczyzn w sambo bojowym).

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *