anabolic steroids steroids side effects side effects of steroids liver king steroids what do steroids do legal steroids what are steroids steroids for sale topical steroids what are steroids used for

10 listopada w Duszanbe odbyło się forum środowisk biznesowych obu krajów, któremu współprzewodniczyli tadżycki minister rozwoju gospodarczego i handlu Zavqi Zavqizoda i turecki minister handlu Mehmet Muş.

Strony podpisały mapę drogową mającą na celu zwiększenie dwustronnego handlu między Tadżykistanem a Turcją. Dokument przewiduje zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej między obydwoma krajami do 1 mld USD w latach 2023-2025.

Strony podpisały również memorandum o współpracy (MoU) między Tadżykistanem a Turcją w sprawie wolnych stref ekonomicznych.

Przemawiając na spotkaniu, turecki minister zaznaczył, że jest jeszcze miejsce na dalszy rozwój współpracy handlowej i gospodarczej między obydwoma krajami.

Według niego dwustronna wymiana handlowa między Turcją a Tadżykistanem od początku roku zbliżyła się do 400 mln USD.

Mehmet Muş wyraził przekonanie, że dwustronna wymiana handlowa między obydwoma krajami sięgnie 450 mln USD w tym roku i 1 mld USD w najbliższych latach.

Tymczasem według danych Agencji Statystycznej przy prezydencie Tadżykistanu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wyceniono na 260 mln dolarów, czyli o 5,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Składał się na to eksport Tadżykistanu do Turcji szacowany na 144 mln USD oraz import Tadżykistanu z Turcji o wartości 116 mln USD.

Ze swojej strony tadżycki minister wskazał sektory takie jak energetyka wodna, rolnictwo, górnictwo i turystyka jako obszary, które mogą napędzać handel dwustronny między dwoma krajami.

Według danych Państwowego Komitetu ds. Inwestycji i Zarządzania Majątkiem Państwowym Tadżykistanu, Turkiye zainwestował 221,7 mln USD w gospodarkę Tadżykistanu w okresie od 2007 do 2021 r. Środki te zostały podobno zainwestowane w sektory finansowe przemysłu i handlu.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *