10 listopada w Duszanbe odbyło się forum środowisk biznesowych obu krajów, któremu współprzewodniczyli tadżycki minister rozwoju gospodarczego i handlu Zavqi Zavqizoda i turecki minister handlu Mehmet Muş.

Strony podpisały mapę drogową mającą na celu zwiększenie dwustronnego handlu między Tadżykistanem a Turcją. Dokument przewiduje zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej między obydwoma krajami do 1 mld USD w latach 2023-2025.

Strony podpisały również memorandum o współpracy (MoU) między Tadżykistanem a Turcją w sprawie wolnych stref ekonomicznych.

Przemawiając na spotkaniu, turecki minister zaznaczył, że jest jeszcze miejsce na dalszy rozwój współpracy handlowej i gospodarczej między obydwoma krajami.

Według niego dwustronna wymiana handlowa między Turcją a Tadżykistanem od początku roku zbliżyła się do 400 mln USD.

Mehmet Muş wyraził przekonanie, że dwustronna wymiana handlowa między obydwoma krajami sięgnie 450 mln USD w tym roku i 1 mld USD w najbliższych latach.

Tymczasem według danych Agencji Statystycznej przy prezydencie Tadżykistanu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wyceniono na 260 mln dolarów, czyli o 5,8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Składał się na to eksport Tadżykistanu do Turcji szacowany na 144 mln USD oraz import Tadżykistanu z Turcji o wartości 116 mln USD.

Ze swojej strony tadżycki minister wskazał sektory takie jak energetyka wodna, rolnictwo, górnictwo i turystyka jako obszary, które mogą napędzać handel dwustronny między dwoma krajami.

Według danych Państwowego Komitetu ds. Inwestycji i Zarządzania Majątkiem Państwowym Tadżykistanu, Turkiye zainwestował 221,7 mln USD w gospodarkę Tadżykistanu w okresie od 2007 do 2021 r. Środki te zostały podobno zainwestowane w sektory finansowe przemysłu i handlu.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *