Zanim pandemia COVID-19 wymusiła zamknięcie międzynarodowych granic, kraje Azji Środkowej pokładały nadzieje w międzynarodowej turystyce, która przyniesie dochody i stworzy miejsca pracy.

Rządy złagodziły przepisy wizowe i zainwestowały w promocję. Na przykład Kazachstan i Uzbekistan przysłały dziesiątki zagranicznych wpływowych osób, aby poprawić swój wizerunek w mediach społecznościowych. Światowe Igrzyska Nomadów – „Olimpiada” dla sportów etnicznych, której gospodarzem był Kirgistan – odniosły wielki sukces, przyciągając zagranicznych sportowców i widzów oraz trafiając na pierwsze strony gazet.

Wzrosła liczba zwiedzających. W mediach pojawiły się świetne recenzje. CNN nazwał Uzbekistan „najlepszym celem podróży w 2020 roku”, podczas gdy Tadżykistan został przedstawiony w artykule w New York Times jako jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w tym roku.

Teraz loty zostały wznowione, granice zostały ponownie otwarte, a ograniczenia dotyczące COVID-19 złagodniały. Ale przemysł turystyczny w Azji Środkowej nie wydaje się jeszcze w pełni stanąć na nogi.

W dyskusji na żywo 21 lipca rozmawiałem z Umedą Kurbonbekovą, przewodnikiem górskim z Tadżykistanu i właścicielem biura podróży oraz Azamatem Mamataaly-Uulu, przewodnikiem górskim i fotografem z Kirgistanu.

Rozmawialiśmy o stanie turystyki krajowej i zagranicznej przed i po pandemii, promocji kraju oraz najlepszych, ich zdaniem, miejscach wartych zobaczenia w ich krajach.

Umeda Kurbonbekova (Tadżykistan): „Głównym celem podczas pandemii było uświadomienie naszym ludziom, że w Tadżykistanie też mamy wspaniałe miejsca do zobaczenia. Ale wiesz, czasami tylko wynajęcie samochodu na wycieczkę po Tadżykistanie może kosztować tyle, co bilet powrotny do Dubaju lub Antalyi. Oczywiście niektórzy ludzie nie chcą wydawać tak dużo pieniędzy, aby zobaczyć swój kraj i historię. Oczywiście wolą wyjechać za granicę. Dużo pracujemy z młodszymi pokoleniami Tadżyków. Dla naszych krajowych turystów proponujemy specjalne wycieczki weekendowe.”

Zaleca odwiedzenie: 1) starożytnych osad Jedwabnego Szlaku; 2) dom-muzeum Muboraka Wachani we wsi Yamg; 3) oraz alpejskie jezioro Bulunkul, położone w najzimniejszym rejonie Azji Środkowej.

Azamat Mamataaly-Uulu (Kirgistan): „Turystyka to bardzo atrakcyjny biznes. Jednak nie mamy w tym prawdziwych profesjonalistów. Czasami naprawdę spory problem jest znalezienie dobrego przewodnika, który zna konkretną dziedzinę, mówi po angielsku, a może po niemiecku i francusku. Czasami nie można znaleźć godnego zaufania kierowcy, ponieważ niektórzy są zajęci, niektórzy mają zepsuty samochód, a niektórzy nie są na miejscu”.

Zaleca odwiedzenie: 1) Doliny Chatkal w regionie Dżalal-Abad; 2) Wąwóz Karavshin w regionie Batken, zwany „Azjatycką Patagonią”; 3) Dolina Alai w regionie Osh, a konkretnie jego rodzinna wioska Murdash, a także Jezioro Kejige, znane ze względu na swój kolor jako Jezioro Szmaragdowe, w pobliżu wioski Uch Tobo.

You might also enjoy:

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *